PříspěvekPředmět: Florbal!!!   Florbal!!! EmptyMon Apr 21, 2008 1:17 am

Historie Florbalu

FLORBAL – historie děravého míčku
Florbal vznikl prý původně v zámoří, ale nejvíce ho proslavily skandinávské země Švédsko a Finsko. Jde o sálovou mutaci tzv. bandy hokeje, který je v těchto zemích nesmírně populární.

FLORBAL – historie

Začátky florbalu se odehrály v Severní Americe, odkud taky pochází vynález děrovaného míčku, se kterým se dodnes tento sport provozuje. Američané totiž trénovali baseball s podobným lehkým míčkem, ten měl však původně asi dvojnásobnou velikost, aby se podobal tomu baseballovému. Současnou podobu a řád však dali florbalu až Evropané. Švédové a Finové vycházeli z bandy hokeje, který se hraje sice na bruslích ale s míčkem a branky jsou rovněž odlišné od těch klasických hokejových.

FLORBAL – Skandinávie
Švédsko je ostatně do dnešních dnů mekkou florbalu, jejich celky hrají první housle na mezinárodní scéně. I v počtu registrovaných hráčů je na tom nejlépe, před sousedy z Finska. Český florbal je v tomto hodnocení na třetím místě, tento sport u nás získal a stále získává velkou popularitu. Nejznámějšími celky jsou Tatran Střešovice (už desetinásobný mistr ČR) a Pepino Ostrava.

FLORBAL – švýcarské odlišnosti
V zemí helvétského kříže, která je mimochodem čtvrtou největší florbalovou asociací, se do florbalu pustili nejdříve po svém. Hlavním rozdílem bylo to, že i brankář měl hokejku. Z nedostatku velkých hal si Švýcaři upravili tuto hru do tzv. malého florbalu, který hrají 3 hráči v poli a jeden brankář. V klasickém obsazení 5 + 1 se hrají pouze nejvyšší soutěže. Po založení Mezinárodní florbalové federace v roce 1986 (zakládající země Švédsko, Finsko a Švýcarsko) a stanovení mezinárodních pravidel florbalu, však už i švýcarští brankáři nepoužívají hokejku.
Návrat nahoru Goto down
kubajznik

kubajznik

PříspěvekPředmět: Zakladní Pravidla   Florbal!!! EmptyMon Apr 21, 2008 1:19 am

FLORBAL – základní pravidla

Klasickou verzi florbalu hraje pět hráčů v poli a jeden brankář. Každé mužstvo může využít maximálně 20 hráčů, kteří jsou v soupisce. Gólman je jediný hráč, který nemá hokejku. Rozměry hřiště jsou 40 krát 20 metrů a je ohraničeno mantinely o výšce 50 cm. Ty musí být v rozích zakulaceny. Branky jsou 160 cm široké, 115 cm vysoké. Hraje se 3 x 20 minut, mezi třetinami je desetiminutová přestávka. Každé mužstvo má právo vzít si v utkání jeden oddechový čas. Florbalová hůl musí být schválena Mezinárodní florbalovou asociací, nesmí mít ostrou čepel a je zakázáno zahnutí čepele větší než 30 mm.
kubajznik

kubajznik

PříspěvekPředmět: Re: Florbal!!!   Florbal!!! EmptyMon Apr 21, 2008 1:23 am

Jak se hraje
Na hřišti 20×40 metrů, které je ohraničeno 50 cm vysokými mantinely, proti sobě nastupují dvě družstva s pěti hráči v poli a brankářem. Branky jsou 160 cm široké, 115 cm vysoké, hluboké 65 cm v dolní části a 40cm v horní části, mají měkkou obvodovou a chytací síť. Hraje se na 3× 20 minut( tento limit plátí u mužu a juniorů, u elevů, ml.žáků a st. žáků je to jinak ), přestávky mezi třetinami jsou 10 minut ( pouze u mužů a juniorů ).

Hráči v poli mohou míček odehrát pouze hokejkou, zároveň však není přípustné hrát hokejkou nad úrovní kolen. Lze miček odkopnout nebo zpracovat i nohou, ale přihrávka nebo vstřelení gólu kopnutím je porušením pravidel. Kontakt mezi hráči už není zakázán jako dříve – hra tělem se toleruje. Hra hlavou nebo výskok je zakáný. Brankář hokejku nepoužívá a může míček odrazit kteroukoli částí těla nebo chytat do rukou, pokud stojí ve vymezeném brankovišti. Dále brankář nesmí dostat nahrávku od spoluhráče, neboli "malou domů" a při výhozu míčku od golmana se míček musí dotknout své půlky hříště. Nyní se bude konat MS ve florbale v roce 2008 v Ostravě a Praze

Atest florbalového vybavení: hole, brankářské masky, mantinely, míčky, branky
Florbalová hůl: délka 70-105cm, tvrdost 21,5-42mm (21,5mm nejtvrdší, 42mm nejměkčí)
Obuv: nejlepší je určená přímo pro florbal
Chrániče: se používají pouze na holeně
Míčky: v různých barvách, v ČR povolen jen bílý a „vanilkový“
Doplňky: nátepníky, čelenky, vaky na hokejky, tašky atd.
kubajznik

kubajznik

PříspěvekPředmět: Re: Florbal!!!   Florbal!!! EmptyMon Apr 21, 2008 1:29 am

Přehled nejlepších florbalových českých klubů

AC Sparta Praha
(týmy, které hrály v sezóně 2006-2007 Fortuna extraligu mužů)